PROGRAM COMENIUS

" Wszyscy mogą wiedzieć wszystko o wszystkim ".

Jan Amos Komeński

Gimnazjum Publiczne im. Romana Czerneckiego w Słupi

przystąpiło

do międzynarodowego Programu „Comenius - Partnerskie Projekty Szkół”

Tytuł projektu - „Wordcrossing”

Projekt ten jest realizacją jednego z postulatów zakładającego  partnerską współpracę europejskich placówek. Realizacja tego przedsięwzięcia rozpoczęła się od sierpnia 2012r., a zakończy się w lipcu  2014r.

Nasi partnerzy pochodzą z następujących krajów:

• Hiszpania
  • Włochy
  • Grecja
  • Rumunia
  • Turcji

Czym jest projekt Comenius?

Comenius to program skierowany przede wszystkim do uczniów, nauczycieli i kadry szkolnej. Program umożliwia współpracę szkół z różnych krajów Unii Europejskiej nad zagadnieniem z określonej dziedziny . W praktyce uczestnicy przedsięwzięcia opracowują wspólnie rozwiązanie pewnego problemu lub wypracowują określony na samym początku produkt końcowy. Udział w projekcie to między innymi: szansa na nabycie konkretnych umiejętności, które będzie można wykorzystać w dalszym życiu, poznanie regionu szkoły partnerskiej, podniesienie stopnia znajomości języka obcego, nawiązanie nowych znajomości z ciekawymi ludźmi, w tym uczniami z zagranicy, a przede wszystkim okazja do przeżycia wielkiej przygody.

Cele projektu:

• Zwiększenie motywacji uczniów do nauki języków obcych, nawiązywania kontaktów i komunikowania się z partnerami z zagranicy
  • Zniwelowanie uprzedzeń interkulturowych poprzez współpracę w małych dwunarodowych grupach, wspólne spędzenie czasu wolnego, udział w imprezach kulturalnych, uświadomienie uczniom z obu krajów wspólnego tła kulturowo historycznego
  • Zwiększenie zainteresowania europejskim wymiarem kształcenia oraz europejskim rynkiem pracy poprzez zapoznanie się z sytuacją edukacyjną uczniów ze szkoły partnerskiej
  • Nabycie zdolności organizacyjnych przez uczniów dzięki aktywnemu udziałowi w planowaniu projektu
  • Zwiększenie motywacji uczniów do współdziałania z partnerami z zagranicy poprzez konkretną wielodniową współpracę
  • Podnoszenie stopnia umiejętności pracy z nowoczesnymi mediami