Wycieczka

Muzeum   Auschwitz  - Birkenau

Trzecioklasiści  z  Gimnazjum  Publicznego im. Romana Czerneckiego w Słupi uczestniczyli   w wyjątkowej wycieczce, która  odbyła  się 20 maja 2016 r.
 Wraz  z wychowawcami  i panią pedagog  zwiedzali  Państwowe  Muzeum Auschwitz – Birkenau  w  Oświęcimiu.Ta niekonwencjonalna  forma  lekcji  była  okazją  do przypomnienia  sobie  historii  z  czasów  II  wojny  światowej. Na  terenie  byłego  obozu  śmierci Auschwitz - Birkenau  uczniowie  zobaczyli  ślady zbrodni  hitlerowskich. Począwszy od roku 1940 ginęli tam  nie tylko Polacy, ale też Cyganie, radzieccy jeńcy wojenni  oraz więźniowie  innych  narodowości. Od roku  1942  obóz  był miejscem  największego  masowego  mordu  w dziejach  ludzkości, dokonanego na  europejskich  Żydach w    ramach  hitlerowskiego  planu  całkowitej  zagłady tego  narodu. Pod  koniec  wojny  esesmani  rozpoczęli  demontaż i  niszczenie  komór  gazowych

i pieców  krematoryjnych. Więźniów  zdolnych  do  marszu ewakuowano  w  głąb  Rzeszy .Tych, którzy  pozostali  w  obozie  (ok. 7 tyś), oswobodzili  żołnierze  AK  w styczniu  1945  roku. Ogólnie rozpoznawalnymi  ikonami  Auschwitz  są  napis  Arbeit  macht  frei ( Praca  czyni  wolnym)  nad  głównym  wejściem  do  Auschwitz  I  lub  Brama  Śmierci  w  Auschwitz  II  - Birkenau,  przez  którą  przejeżdżały pociągi z deportowanymi  do obozu  ludźmi. Towarzyszące  fotografiom  teksty opisują  historię  tych  miejsc,  umożliwiając   zapoznanie  się  z  tragicznymi  wydarzeniami  sprzed  kilkudziesięciu  lat. Zwiedzanie   Muzeum, a  zwłaszcza takich  miejsc jak  Ściana  Straceń  dostarczyło  wszystkim  niezwykłych przeżyć. Widok  dziecięcych  ubranek, bucików, pozostawionych  walizek i okularów  przeszył  nas  dreszczem. Stwierdziliśmy,  że  takich  widoków nie  można  zapomnieć.Utworzone  w  1947  Muzeum  w  Oświęcimiu jest  drugim  po  Majdanku tego  rodzaju  miejscem  pamięci  powstałym  w  powojennej  Europie.Dzienna  liczba zwiedzających  wynosi  ok. 6 – 8 tyś. W  1979 r.  miejsce to wpisano  na  listę  obiektów   światowego  dziedzictwaUNESCO. Walory  poznawcze  tej  szkolnej  wycieczki    są   nie do ocenienia.

Uczniowie klasy IIIa z Wychowawczynią