Centrum Nauki Leonardo da Vinci w Podzamczu

Zwiedzili uczniowie gimnazjum

W dniu 20 kwietnia 2016r, uczniowie klas pierwszych i drugich z naszej szkoły udali się na jednodniową wycieczkę do Centrum Leonardo Da Vinci Regionalnego Centrum Naukowo-Technologicznego w Podzamczu k. Chęcin. Wyjazd ten miał na celu popularyzację nauk przyrodniczych (m. in. biologia, chemia, fizyka, geografia) poprzez specjalny program warsztatów, wykładów, wystaw oraz pokazów naukowych. Po dotarciu na miejsce uczniowie zwiedzili Zespół Pałacowo-Parkowy, a w tym zewnętrzną fasadę odrestaurowanego Dworu Starostów Chęcińskich, który jest najznakomitszym obiektem z okresu dojrzałego baroku w Regionie Świętokrzyskim. Następnym punktem wycieczki był Piknik Naukowy będący częścią Regionalnego Festiwalu Naukowego E(x)plory w Podzamczu, gdzie nasi uczniowie zwiedzili wystawę "Człowiek - niezwykła maszyna" stworzoną w oparciu o projekty młodych naukowców biorących udział w Konkursie Naukowym E(x)plory. Każdy uczestnik wystawy mógł samodzielnie zbadać swoje podstawowe parametry życiowe np. tętno, puls, zawartość wody w organizmie, pojemność swoich płuc. Uczniowie mieli możliwość zaobserwować układ naczyń krwionośnych swojej dłoni, porównać wygląd oraz działanie płuc palacza i człowieka niepalącego, zaobserwować podstawowe złudzenia optyczne, zbadać swoją zręczność manualną, siłę swoich mięśni. Następnie gimnazjaliści wzięli udział w wykładzie połączonym z pokazami pt. "Ogniste Efekty Specjalne", gdzie słuchacze mogli zaobserwować "żar pieniędzy" - sprawdzić, czy banknoty zawsze spalają się w ogniu; próbowali utrzymać ogień w dłoni niczym bohater filmu "Fantastic Four"; sprawdzali, co można zrobić, aby uniepalnić kartkę papieru. Zaprezentowano również reakcję, którą zna każdy żołnierz, czyli ognisko Prometeusza. Sprawdzano, jak działa ognista różdżka czarodzieja. Ten pokaz naprawdę rozgrzał atmosferę. Na zakończenie uczniowie wzięli udział w warsztatach połączonych z wykładem pt. "Entomolog w pasiece pszczół" prowadzonych przez panią Katarzynę Bracik. Była to doskonała zabawa, ale także możliwość poznania świata tych owadów. W trakcie zajęć młodzież poznała informacje o pszczołach, ich życiu i ochronie. Każdy mógł zaobserwować, jak zachowują się pszczoły w szklanym ulu i jak wyglądają w powiększeniu lupy. W trakcie warsztatów każdy mógł samodzielnie przygotować preparaty mikroskopowe wykonane ze skrzydła, czułków czy odnóży pszczół, a następnie oglądać pod dużym powiększeniem. Zmęczeni całym dniem wystaw, wykładów i pokazów, ale bardzo zadowoleni szczęśliwie wróciliśmy do domu.