Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych 2014

" Kto czyta książki , ten żyje podwójnie".

Umberto Eco

MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH 2014

Zamiar biblioteki nie inny być powinien nad użyteczność.

Jeżeli więc tego się zakładający trzymać zechce,

trzeba iżby czytelników oświeceńszymi i lepszymi czyniła.

Ignacy Krasicki

Kto wymyślił takie święto?

W 1971 roku powstało Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarzy Szkolnych. Organizacja ta zajmuje się problemami bibliotek oraz bibliotekarzy szkolnych. I właśnie to Stowarzyszenie w 1999 roku zainicjowało Międzynarodowe Święto Bibliotek Szkolnych. Obchodzone jest w czwarty poniedziałek października. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na ogromną rolę bibliotek w życiu szkoły, w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.

Bez porządnej biblioteki w porządnej szkole porządnie uczyć się nie da.

Jadwiga Andrzejewska

Co właściwie oznacza wyraz "biblioteka"?

Słowo pochodzi od greckiego bibliotheke (gdzie biblion albo biblos to księga, a theke - składnica) i oznacza zbiór książek oraz innych materiałów źródłowych. Biblioteka to instytucja społeczna, która gromadzi, przechowuje i udostępnia materiały biblioteczne oraz informuje o materiałach bibliotecznych swoich i obcych.

Najwcześniejsze informacje o bibliotekach mamy już z III tysiąclecia p.n.e. (Egipt, Chiny). Jedną z najstarszych znanych z wykopalisk była Biblioteka Assurbanipala w Niniwie z VII w. p.n.e. (wtedy Mezopotamia, obecnie teren Iraku).

Gdy komuś śni się biblioteka..

Widzieć albo być w niej - sukces, ale okupiony długotrwałym i ciężkim wysiłkiem.

Kiedy masz jakieś wątpliwości, idź do biblioteki.

Joanne Kathleen Rowling

W bibliotece:

- chętnie cię widzimy

- nie stawiamy stopni

- do niczego nie zmuszamy

Czytajcie, a znajdziecie!

"Bo w książkach można znaleźć wszystko. Radość, mądrość i odpowiedzi na wiele pytań. Książka może Wam coś doradzić,

podsunąć pomysł. Nauczy Was myśleć i rozumieć, pamiętać o rzeczach ważnych, a głupstwa puszczać w niepamięć. Radzić

sobie i pomagać innym, śmiać się do łez i przez łzy…"

[fragm. z książki K. Jerzykowskiej i W. Karwackiego "13. skrytka"]

Materiał pochodzi ze strony : Biblioteka w szkole

KONKURSY ORGANIZOWANE Z OKAZJI

MIĘDZYNAROWEGO MIESIĄCA BIBLIOTEK SZKOLNYCH

Zapraszam wszystkich uczniów klas I - III do wykonania w swojej klasie gazetki pt. " Kto czyta książki , ten żyje podwójnie".

Najciekawsze prace zostaną nagrodzone .

W związku z przypadającą w tym roku 150. rocznicą urodzin Stefana Żeromskiego , zachęcam do czytania wybranego fragmentu

dowolnej książki Stefana Żeromskiego .

W związku z obchodami 150. rocznicy urodzin Stefana Żeromskiego zachęcam wszystkich uczniów gimnazjum w Słupi do udziału

w konkursie na wykonanie  ALBUMU  O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI Stefana Żeromskiego.

I CEL KONKURSU

1. Rozbudzenie zainteresowania twórczością i życiem Stefana Żeromskiego - pisarza ziemi świętokrzyskiej.

2. Nabycie umiejętności korzystania ze źródeł informacji.

3. Inspirowanie form plastycznych i literackich twórczości.

Uczestnicy konkursu wykonają album o życiu i twórczości polskiego pisarza Stefana Żeromskiego dowolną techniką plastyczną, wzbogaconą

o formę literacką ( wiersz, sprawozdanie, opis).

Prace należy składać w bibliotece gimnazjum do 20 listopada 2014r.