Wywiad z Wójtem Gminy Słupia Panem Krzysztofem Nowakiem

Odnawialne źródła energii

1.Jakie instytucje mogą pomóc w budowie elektrowni wiatrowych, wodnych lub kolektorów słonecznych? Czy w ogóle jest taką możliwość?

Tak oczywiście jest taką możliwość.

Począwszy od marca 2010 r. Departament Funduszy Europejskich Ministerstwa Gospodarki pełni rolę Instytucji Wdrażającej dla trzech działań unijnego programu  operacyjnego Infrastruktura i Środowisko bardzo istotnych instrumentów wspierających inwestycje w OZE

POLiŚ 9.4- Wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych

POLiŚ 9.5 Wytwarzanie biopaliw ze źródeł odnawialnych

Celem działania jest wzrost produkcji energii elektrycznej i cieplnej ze źródeł odnawialnych.

2.W realizacji programu mogą pomóc:

-samorządy

-firmy

-jednostki budżetowe

-urzędy

-regionalne programy

-urzędy marszałkowskie

Niektórymi inwestycjami, które mogą pomoc SA np.

-budowa farmy wiatrowej

-budowa elektrowni wodnej o mocy do 10 MW

-budowa elektrowni na biomasę lub biogaz

-budowa ciepłowni geotermalnej

2.Czy w gminie znajdują się elektrownie wiatrowe, wodne lub kolektory słoneczne ?

Gdzie się one znajdują ?

W naszej gminie znajduje się elektrownia wodna w Czarnym lesie koło Sprowy i zasila ona kilka gospodarstw. W dodatku na naszej szkole są zamontowane kolektory słoneczne,  które dostarczają ciepłą wodę do naszego budynku szkolnego. Są również osoby prywatne w naszej gminie które posiadają odnawialne źródła energii.

3.Czy w gminie znajdują się odpowiednie miejsca na budowę alternatywnych źródeł energii? Jeśli tak to gdzie ?

Niestety w naszej gminie prawdopodobnie nigdy nie będziemy mogli pomarzyć o posiadaniu dużych elektrowni z powodu braku dużych rzek w pobliżu oraz jakichkolwiek zbiorników wodnych. Instalacja kolektorów słonecznych jest możliwa u każdego, ale ich brak wynika             z zbyt małych  dochodów finansowych u większości mieszkańców. Przeprowadzamy również rozmowy z osobami, którzy zajmują się elektrowniami wiatrowymi lecz nie otrzymujemy jakichkolwiek odpowiedzi.

4.Czy w przyszłości gmina planuje budowę elektrowni wodnych ,wiatrowych  lub kolektorów słonecznych ? Jakich dokładnie i gdzie?

W naszym rejonie można by pomyśleć nad turbinami wiatrowymi gdyż można by je zamontować na wzgórzach ,ale na dzień dzisiejszy nie mamy środków na ich budowę .

Elektrownie wodne nie wchodzą w grę gdyż w pobliżu nie przepływa żadna większa rzeka.

5.Jeśli jakaś osoba prywatna zdecydowałaby się na budowę , w obrębie własnego terenu np. kolektorów słonecznych ,czy gmina byłaby w stanie mu pomóc?

Na chwilę obecną gmina nie dysponuje środkami finansowymi, lecz jeśli będzie taka potrzeba postaramy się o te środki.

Wywiad przeprowadzili : Gosia Ciosek , Joanna Zbierańska , Piotr Pasek i Karol Nowak

Dziękujemy za rozmowę